Historia kotów rasy Cornish Rex
Rex Kornwalijski


Dnia 21 lipca 1950 roku, w hrabstwie Kornwalia w południowo-zachodniej Anglii, pani Nina Ennismore odebrała poród swojej kotki o imieniu SERENA.
Serena była zwykłą farmerską szylkretową kotką. Urodziła tego dnia pięć dorodnych kociąt. Czworo z nich nie wyróżniało się niczym szczególnym, lecz piąty, rudy pręgowany kocurek, cały pokryty był krótką, falującą sierścią.

kallibunker 1
Kallibunker

Początkowo Nina sądziła, że skręt futra jest spowodowany przez wody płodowe. Kiedy futerko wyschło, okazało się, że fale pozostały. Kociakowi nadała imię KALLIBUNKER. Kiedy dorósł okazało się, że rudego kocura wyróżnia nie tylko falowane futro. Miał długą, smukłą sylwetkę, szczupłą talię, owalną głowę i duże uszy. Był po prostu inny. Nigdy wcześniej nie widziano kota w takim typie.

Kallibunker
Kallibunker

Nina, zainspirowana i zachwycona działaniem natury, postanowiła rozpocząć program hodowlany, korzystając z rad znanego hodowcy Briana Stirling-Webba i genetyka A. C. Jude'a. Sama też posiadała niemałą wiedzę, ponieważ od dawna hodowała króliki rasy Rex, charakteryzujące się pofalowanym futrem. W porozumieniu z A.C Jude'm podjęła decyzję o pokryciu Sereny jej synem Kallibunkerem. W efekcie urodziły się trzy kocięta, dwa z nich miały falujące futro. Nina powtórzyła inbredowe krycie jeszcze kilka razy, uzyskując w rezultacie odpowiedni materiał hodowlany.

kallibunker 3 kallibunker 4Kallibunker

Kallibunker stał się w ten sposób protoplastą wszystkich Cornish Rex-ów. Nie żył jednak długo. Jego miejsce zajął syn POLDHU. Poldhu był jeszcze bardziej nietypowy niż jego ojciec, był bowiem kotem szylkretowym, niebiesko-kremowym (jest to teoretycznie umaszczenie tylko kotek - gen umaszczenia sprzężony z płcią).

poldhu
Poldhu

Jako reproduktor Poldhu posłużył do dalszego rozwoju rasy. Został ojcem wspaniałej jednokolorowej niebieskiej kotki o imieniu LAMORNE COVE .
Kotkę wysłano do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapoczątkowała amerykańską linię Cornish Rex-ów.

Przeprowadzono szereg badań genetycznych. A.C Jude porównał gen królików rasy Rex z wyodrębnionym genem kotów o falującej sierści i stwierdził daleko idące podobieństwo.
Zasugerował więc, aby nowo powstającą rasę kotów nazwać REX. Ostatecznie przyjęła się nazwa dwuczłonowa - CORNISH REX czyli Rex Kornwalijski - od miejsca narodzin Kallibunkera.

W latach 60-tych pojawiło się zagrożenie, że rasa ta przestanie istnieć, ale ogromne zaangażowanie hodowców skutecznie zapobiegło takiej sytuacji. Pod koniec lat 60-tych postanowiono skrzyżować Cornish Rex-a z kotem rosyjskim niebieskim, burmskim, syjamskim, amerykańskim krótkowłosym i brytyjskim krótkowłosym. Była to jedyna szansa pozyskania zdrowych osobników, tej tak unikalnej rasy. Zwiększono w ten sposób pulę osłabionych kryciem inbredowym genów.

Na początku lat 70-tych zaczęły powstawać hodowle oparte na licznym materiale hodowlanym. Od tej pory cechy rasy były wiernie przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Rasę Cornish Rex uznano w Anglii w 1967 roku, a w Stanach Zjednoczonych w 1979 r. Do Polski pierwszy Cornish Rex trafił w 1992 roku.back wstecz